facebook

Dotknij KulturyUniwersytet Jagielloński
Edycja 2012
Zobacz relację z wydarzenia Dotknij Kultury 2012
Edycja 2016
Zobacz adaptacje wyróżnione w edycji 2016
Koncert - Edycja 2017
Tym razem uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać wybranych utworów wybitnej wokalistki jazzowej Agi Zayran w towarzystwie fortepianowego akompaniamentu Michała Tokaja. Utwory zostały przygotowane przez artystkę specjalnie pod kątem Dotknij kultury, czyli idei równego dostępu do nauki, kultury i wiedzy
Koncert Tomasza Stańki - Dotknij Kultury 2013
Ukoronowaniem wydarzenia „Dotknij kultury” w roku 2013 był wieczorny koncert na dziedzińcu Collegium Maius, podczas którego wystąpił światowej sławy trębacz jazzowy Tomasz Stańko.

"Dotknij kultury" 2013

"Dotknij kultury" 2013„Dotknij kultury” to inicjatywa Uniwersytetu Jagiellońskiego na rzecz łączenia różnych grup osób, bez względu na niepełnosprawność, wiek, przekonania czy pochodzenie. W roku 2013 organizatorami tego wydarzenia byli Muzeum UJ Collegium Maius, Dział Promocji i Informacji UJ ioraz Dział ds. Osób Niepełnosprawnych UJ.

Na zdjęciu: plakat informujący o wydarzeniu "Dotknij kultury" 2013.

Druga edycja "Dotknij kultury"

7 czerwca 2013 w Collegium Maius UJ zostały zaprezentowane kolejne adaptacje zwiększające dostęp do sztuki dla osób niepełnosprawnych i wzbogacające w tym zakresie dotychczasowe zbiory Collegium Maius wykonane w roku 2012. Z radością odnotowujemy, że tego dnia odwiedziły nas setki osób zainteresowanych wystawionymi adaptacjami. Zwiedzający podkreślali, że niezależnie od faktu czy byli osobami sprawnymi, czy też mieli jakąś niepełnosprawność, mogli wszystkich adaptacji dotknąć, co dawało im dużą satysfakcję.

JM Rektor UJ prof. dr hab. med. Wojciech Nowak o inicjatywie "Dotknij kultury"

Adaptacje

Ogromną pod tym względem popularnością cieszyła się adaptacja medalu Nagrody Nobla Wisławy Szymborskiej, która została wykonana przez Lecha Kolasińskiego za zgodą Komitetu Noblowskiego.

Oglądanie dotykowych eksponatówPoza medalem można było dotknąć linorytów przekazujących treści z obrazów Jacka Malczewskiego. Do tego celu został wybrany cykl „Rusałek”, do których znakomite opisy przygotowała Róża Książek-Czerwińska.

W Stubie Communis odbyło się z kolei spotkanie z córkami Juliana Antonisza (Antoniszczaka), znanego reżysera eksperymentalnych animacji filmowych, kompozytora, konstruktora i wynalazcy. Panie Sabina i Malwina z pasją opowiadały o twórczości ojca i prezentowały najciekawsze z zachowanych wynalazków.

Na zdjęciu: oglądanie dotykowych adaptacji. Fot. J. Sawicz

Swoje adaptacje prezentowali także studenci wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego. Pod okiem Pani Malwiny opracowali oni szereg interesujących przedmiotów, których można teraz dotykać np. kielicha Jagiellonów i widoczną na nim wyraźnie pogoń litewską.

Z kolei studenci geologii Uniwersytetu Jagiellońskiego prezentowali rozmaite skały i minerały zastygłe w lawie oraz wyjaśniali meandry życia zaklętego od milionów lat w kamieniu.

Dyrektor Collegium Maius prof. Krzysztof Stopka o dostępności eksponatów w Muzeum UJ

Tomasz Stańko

Dominik Wania

Koncert Tomasza Stańki

Całość wydarzenia „Dotknij kultury 2013” zamknął koncert wybitnego polskiego muzyka jazzowego Tomasza Stańki, któremu towarzyszył na fortepianie Dominik Wania. Po raz kolejny piękny dziedziniec Collegium Maius zgromadził setki słuchaczy, którzy nagrodzili muzyków wielkimi owacjami. Program koncertu został ułożony przez Tomasza Stańkę specjalnie na ten wieczór, a rozpoczęły go utwory z płyty „Wisława”, które przy akompaniamencie burzy nabrały po prostu innego wymiaru i sprawiły, że takiej poetyki wieczoru wszyscy obecni długo nie zapomną. Burza szybko przeszła i pozostała część koncertu, choć także niesamowita pod względem artystycznym, przebiegała już zgodnie z wcześniej założonym planem. Dziękujemy artystom za ten wspaniały wieczór i tak znakomite uświetnienie wydarzenia „Dotknij kultury”.

Na zdjęciu: po lewej - Tomasz Stańko, po prawej - Dominik Wania. Fot. J. Sawicz

Inicjatywa "Dotknij kultury 2013" odbyła się w ramach "Equality Awareness Days" organizowanych przez Konsorcjum projektu międzynarodowego DARe-Learning równolegle w czterech krajach europejskich - Polsce, Czechach, Francji i Grecji.

Zobacz więcej zdjęć

Obejrzyj wideoreportaż "Nieuchwytny cel"

 

Organizatorzy:

logo UJ

Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium MaiusDział ds. Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Dział Promocji i Informacji Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Partnerzy:

logo Krakowalogo Fundacji Wisławy Szymborskiejlogo Wydawnictwa Znaklogo restauracji Gródek

Gmina Miejska KrakówFundacja Wisławy SzymborskiejWydawnictwo ZnakRestauracja Gródek


logo DARElogo UPMC w Paryżulogo UA w Salonikachlogo UK w Pradze

Konsorcjum projektu DARe-LearningUniwersytet Piotra i Marii Curie w Paryżu,Uniwersytet Arystotelesa w SalonikachUniwersytet Karola w Pradze

 

Patroni medialni:

logo portalu Kulturatka.pllogo czasopisma Alma Mater

Kulturatka.pl"Alma Mater"

 

logo programu Uczenie się przez całe życie

Projekt zrealizowano przy udziale finansowym Gminy Miejskiej Kraków.

Projekt został zrealizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu "Uczenie się przez całe życie".

Ta strona używa plików Cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.