facebook

Dotknij KulturyUniwersytet Jagielloński
Edycja 2012
Zobacz relację z wydarzenia Dotknij Kultury 2012
Edycja 2016
Zobacz adaptacje wyróżnione w edycji 2016
Koncert - Edycja 2017
Tym razem uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać wybranych utworów wybitnej wokalistki jazzowej Agi Zayran w towarzystwie fortepianowego akompaniamentu Michała Tokaja. Utwory zostały przygotowane przez artystkę specjalnie pod kątem Dotknij kultury, czyli idei równego dostępu do nauki, kultury i wiedzy
Koncert Tomasza Stańki - Dotknij Kultury 2013
Ukoronowaniem wydarzenia „Dotknij kultury” w roku 2013 był wieczorny koncert na dziedzińcu Collegium Maius, podczas którego wystąpił światowej sławy trębacz jazzowy Tomasz Stańko.

"Dotknij Kultury" 2015

Zbliż się, popatrz, posłuchaj, powąchaj. Dotknij.

10 czerwca 2015 odbyła się czwarta już edycja wydarzenia, które łączy ludzi bez względu na niepełnosprawność, wiek, pochodzenie, czy poglądy. Z uwagi na wielość kanałów przekazu, wydarzenie to jest wyjątkową możliwością zdobycia doświadczeń na polu sztuki, która tutaj otwiera się na nowy odbiór. To także wymiana doświadczeń pomiędzy tymi, którzy adaptują, a tymi, którzy tym adaptacjom wystawią najlepszą opinię, bo są w stanie odpowiedzieć, czy cel został spełniony – czy tak serwowana kultura daje się „dotknąć” w sposób możliwie najpełniejszy. To właśnie jest najważniejszym elementem inicjatywy. Nie organizator, ale gość odpowiada za kształt kolejnej edycji – wskazuje co go zachwyca, a czego zabrakło. 

Podczas „Dotknij kultury 2015” zaprezentowane zostały portrety Olgi Boznańskiej - Xawerego i Zygmunta Pusłowskich - zaadaptowane do potrzeb osób niewidomych w formie grafiki wypukłej. Obok przedstawień znajdowały się komentarze do obrazów, które zawierały dodatkowy opis przestrzeni obrazu. Ponadto, pewną pomocą służyli wolontariusze, którzy starali się skomentować obrazy w porównaniu z wystawionymi nieopodal oryginałami. Zwiedzający pytali o rozmiary dzieł oraz o ewentualne szczegóły, istotne dla obrazów, ale pominięte być może w adaptacji. 

W kolejnej z sal Collegium Maius, wykorzystanych podczas wystawy, znajdowały się prace studentów, które miały prezentować sztukę na potrzeby osób z niepełnosprawnościami. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się praca przedstawiająca fazy księżyca. Opinie zwiedzających były dobrym komentarzem dla autorki. Goście nie szczędzili pochwał dla wspomnianej pracy, jej wykonania, jak i dla samego pomysłu. Pozostawiali też cenne uwagi dotyczące błędów pisowni, bądź rozmiarów czcionek, często za dużych. Podobne spostrzeżenia miały służyć, jak sami uzasadniali, ulepszeniu pracy tak, by mogła cieszyć innych zainteresowanych, bo rzeczywiście zasługuje na to, by ją docenić.

Na uwagę zasługuje także makieta z planem przestrzennym budynku Collegium Maius. Niekwestionowaną zaletą było pomysłowe wykorzystanie doznań zapachowych, bowiem w każdym z bloczków odpowiadających poszczególnym salom umieszczono źródło zapachu charakterystycznego dla danego miejsca. I tak na przykład bloczek z wytłoczonym globusem, odpowiadający Pokojowi Kopernika, pachniał piernikiem i przyprawami korzennymi. Goście zauważali niekonwencjonalność dobranych zapachów (obok pierniczków pachniały też papierosy czy terpentyna), jednak dostrzegali, że umieszczone tak blisko zapachy mogą na siebie „przechodzić”, a w konsekwencji fałszować ideę projektu przy jego odbiorze. Ostatecznie uznawali jednak pomysł za ciekawy i nowatorski, a połączenie zmysłów dotyku i zapachu jednocześnie za wyzwanie, ale i interesujące doświadczenie. 

Na dziedzińcu Muzeum czekały na zwiedzających kolejne atrakcje. Zaprezentowane w formie grafiki wypukłej pieczęcie były komentowane przez doktorantów Instytutu Historii UJ, którzy dzielili się historią eksponatów i tłumaczyli ich znaczenie. Nieopodal Bractwo Rycerskie odtwarzało walki rycerskie rodem ze średniowiecza. Atrakcja przyciągnęła szerokie grono zainteresowanych, czasami wywoływała dreszcze przerażenia, innym razem salwy śmiechu. Na pochwałę zasługuje wysoki poziom kompetencji młodych ludzi z Bractwa, którzy potrafili bez końca opowiadać o zasadach walk i szczegółowo prezentować wykorzystywane uzbrojenie. Co ważne, opowiadali w sposób niezwykle zajmujący, co zatrzymywało przy nich coraz większy tłum zwiedzających, umożliwiali samodzielne zmierzenie tarcz i hełmów, ocenę wagi broni. Goście byli absolutnie zaabsorbowani opowieściami ludzi z Bractwa. Przyznawali, że kiedy ktoś opowiada o czymś z pasją, on tą pasją zaraża.

Wydarzeniem, które zamykało tegoroczną edycję Dotknij kultury był koncert muzyki Victora Younga w wykonaniu Kuby Stankiewicza, któremu towarzyszyli Sebastian Frankiewicz na perkusji i Wojciech Pulcyn na kontrabasie, a gościnnie koncert uświetnił swoją znakomitą grą na saksofonie Janusz Muniak. Była to niepowtarzalna okazja podtrzymania kontaktu z dobrą kulturą zamkniętą w wyjątkowych dźwiękach. Relacja filmowa z koncertu i całego wydarzenia „Dotknij kultury 2015” znajduje się tutaj.

Wydarzenie rokrocznie cieszy się coraz większą popularnością. Zwiedzający zarażają siebie wzajemnie tym zainteresowaniem dla sztuki zaserwowanej w nowy, przystępny sposób. Goście wskazują organizatorom, co wymaga drobnych ulepszeń, ale przede wszystkim – swoją obecnością przyznają, że chcą w nim uczestniczyć, chwalą inicjatywę i mówią, że spotkamy się wszyscy za rok. Tak, kolejna, piąta już edycja „Dotknij kultury” odbędzie się 10 czerwca 2016 r.

 

Opracowała Patrycja Ruszkowicz

 

Ta strona używa plików Cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.