facebook

Dotknij KulturyUniwersytet Jagielloński
Edycja 2012
Zobacz relację z wydarzenia Dotknij Kultury 2012
Edycja 2016
Zobacz adaptacje wyróżnione w edycji 2016
Koncert - Edycja 2017
Tym razem uczestnicy wydarzenia mogli posłuchać wybranych utworów wybitnej wokalistki jazzowej Agi Zayran w towarzystwie fortepianowego akompaniamentu Michała Tokaja. Utwory zostały przygotowane przez artystkę specjalnie pod kątem Dotknij kultury, czyli idei równego dostępu do nauki, kultury i wiedzy
Koncert Tomasza Stańki - Dotknij Kultury 2013
Ukoronowaniem wydarzenia „Dotknij kultury” w roku 2013 był wieczorny koncert na dziedzińcu Collegium Maius, podczas którego wystąpił światowej sławy trębacz jazzowy Tomasz Stańko.

Wydarzenia

Pierwsza edycja wydarzenia Dotknij kultury odbyła się w 2012 roku. 26 kwietnia publiczną premierę miał przewodnik dla osób niewidomych i słabowidzących po Collegium Maius UJ zatytułowany Dotknij kultury, nad którym praca rozpoczęła się rok wcześniej, a inspiracje popłynęły z University of Cambridge z Wielkiej Brytanii.
Tego dnia w Collegium Maius spotkali się twórcy przewodnika, władze Uniwersytetu Jagiellońskiego i Collegium Maius UJ oraz studenci niewidomi i słabowidzący, pracownicy placówek kulturalnych Krakowa i dziennikarze. Spotkanie to było okazją do dyskusji nad rezultatami rocznej pracy nad wydawnictwem, zadawania pytań jego twórcom i konsultantom. Wszystko to działo się w legendarnych miejscach - Librarii i Stubie Communis. To właśnie od tych pomieszczeń rozpoczęło się wspólne zwiedzanie najciekawszych przestrzeni w muzeum. Goście, osoby z niepełnosprawnością i całkowicie sprawne, zwiedzali kolejno Librarię, Stubę Communis, Skarbiec I, Skarbiec II, Pokój Żołędziowskiego, Pokój Grabowskiego, Salę Mikołaja Kopernika oraz Aulę.
Informacje podawane przez przewodnika uwzględniały potrzeby osób niewidomych, a przekaz ustny był wzbogacony o możliwość zapoznania się z wybranymi przedmiotami i elementami architektonicznymi poprzez dotyk (np. piec, schody gdańskie, rokaj). Osoby głuche mogły skorzystać z usług tłumacza języka migowego.
Na dziedzińcu ustawione były stanowiska, przy których niewidomi studenci prezentowali przewodnik po zabytkach Collegium Maius przygotowany z myślą o osobach słabowidzących i niewidomych. Pokazali, w jaki sposób osoby niewidome zapoznają się z grafiką wypukłą i jaka jest jej percepcja w odniesieniu do zaproponowanego opisu.

Ta strona używa plików Cookies.

Dowiedz się więcej o celu ich używania i możliwości zmiany ustawień Cookies w przeglądarce.