Wydarzenia

24 czerwca 2014 r. odbyła się trzecia edycja Dotknij kultury.
Zgromadzoną w Librarii Collegium Maius publiczność powitał dyrektor Muzeum UJ, profesor Krzysztof Stopka. Zaprosił wszystkich przybyłych do podziwiania i dotykania adaptacji eksponatów  przygotowanych z myślą o osobach z niepełnosprawnością wzroku oraz do obejrzenia towarzyszącej tegorocznemu wydarzeniu wystawy Piękno darowane. Dzieła ofiarowane Uniwersytetowi Jagiellońskiemu w zbiorach Collegium Maius.
Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z rozmaitymi adaptacjami wykonanymi przez studentów wzornictwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod kierunkiem Malwiny Antoniszczak. Ich autorzy wykazali się nie lada pomysłowością w kreowaniu rozwiązań ułatwiających dostęp do sztuki wizualnej ludziom z niepełnosprawnością wzroku.
Sporo wystawionych adaptacji ilustrowało budynek Collegium Maius. Miniaturowy model gmachu w postaci drewnianych klocków pozwalał na zapoznanie się z układem zabytkowych pomieszczeń, zaś makiety sklepień Librarii i Auli Jagiellońskiej, na zaznajomienie się z budową architektoniczną stropów i ich ornamentyką. Ilość dominujących w Librarii materiałów budowlanych przedstawiał schemat procentowy pod postacią różnej wielkości prostopadłościanów z drewna, szkła, metalu i betonu. Część adaptacji obrazowała muzealne zabytki, takie, jak ozdobny dywan czy grający zegar z pochodem rektorów uniwersytetu, a niektóre, np. książki ze specjalnymi wkładkami, uczyły dzieci niewidome chwytu pęsetowego.
Po wystawie Piękno darowane oprowadzała historyczka sztuki, Róża Książek-Czerwińska. W trakcie zwiedzania można było dotykać wybranych eksponatów, których wygląd na bieżąco opisywała przewodniczka. W tym roku Róża odczytała, przygotowane przez siebie, teksty audiodeskrypcji do obrazu Eugène'a Delacroix Duch ojca Hamleta oraz do plakiety pamiątkowej na jubileusz 500-lecia UJ autorstwa Tadeusza Błotnickiego. Na wystawie wyeksponowano adaptacje graficzne wspomnianych dzieł wykonane przez Lecha Kolasińskiego (odlew plakiety pamiątkowej i grafiki wypukłe, ilustrujące obraz Delacroix - kopia oryginału i wersja uproszczona). Oglądającym udostępniono również adaptacje z lat poprzednich, m.in. replikę medalu noblowskiego Wisławy Szymborskiej.